עוד בילדותי נמשכתי לעולם הצללים. אמצעי הריגול בהם השתמשו המרגלים בספריהם של ג׳ון לה קארה, נלסון דה מיל, אליסטר מקלין, איאן פלמינג ואחרים הציתו את דמיוני.

סקרנו אותי הדרכים בהם השתמשו המרגלים להעביר מידע בצורה מוסתרת מבלי שאיש ישים לב לכך. חשבתי מה אני הייתי עושה במקומם ואיך הייתי מערים על ארגוני הביון במדינה אליה נשלחתי לרגל. 

הפלגתי בדמיוני אל אמצעי ריגול חדשניים אותם הגיתי במוחי וקראתי בעיון כל ידיעה בעיתון בה נחשף משהו מעולם הצללים האמיתי שבחוץ. חיפשתי במשך שעות בעיתונים היומיים הודעות חשאיות העוברות בין מרגלים ורמזים להודעות מוסתרות בתוך פרסומות, מודעות דרושים ואף מודעות אבל. 

בבגרותי הצטרפתי לאחד משירותי הביון הישראלים והפכתי את התחביב למקצוע. שם נוכחתי לדעת כי לעתים עולה המציאות על כל דמיון, אך במקרים אלה הדמיון נשאר כמוס לנצח. גיליתי כי המפתח להסתרת מידע מושלמת דורש יצירתיות, תעוזה, מעוף וחשיבה מחוץ לקופסה. 

הסתרת מידע היא לפני הכול סוג של אומנות ולא בכדי רבות מהשיטות המוצלחות ביותר להסתרת מידע הומצאו על ידי אנשי רוח, פילוסופים ואומנים. 

לאחר מספר שנים בשירות המדינה עברתי לעולם האקדמיה שם ערכתי מחקרים בתחום ניתוח מידע תקשורתי וחשיפת מידע מעניין בתוך אוקיינוס האינטרנט. 

בכל שנותיי באקדמיה לא זנחתי את עולם הסתרת המידע, והמשכתי לחקור אותו ביתר שאת ולגלות בו נסתרות. במקביל עסקתי ועודני עוסק בייעוץ לגופי מודיעין ולחברות אבטחת מידע בעולם הסייבר. תחומי היעוץ שלי כוללים דרכים להעברת מידע בצורה מוסתרת וחשאית ודרכים לזיהוי הסתרות בתוך מידע תמים. 

ביום חורפי במיוחד בחורף 2016, בין הרצאות באוניברסיטה לפגישות עבודה, מצאתי את עצמי הוגה במחשבות על הסיבות שהביאו אותי לעסוק רוב חיי בעולם הסתרת המידע. 

הייתה בי תחושה שלא רק העניין הוביל אותי למסלול זה, אלא גם משהו פנימי יותר, משהו ראשוני שבער בי מאז ומעולם. באותו יום גמלה בי ההחלטה לצאת למסע פנימי בעולם הסתרת המידע בכדי לגלות את סוד הקסם הטמון בו. רציתי להבין מדוע אנחנו כל כך מתחברים לסיפורים על הסתרה ולמה הם כל כך מעניינים אותי ואתכם.

.

ספר זה, פרי מחקר של שנים, מרכז ידע רב שצברתי בכל התחנות והמסעות אותם עברתי. כאן תקבלו הצצה אל העולם החשאי והבלתי נראה של אומנות הסתרת המידע, מהעת העתיקה ועד ימינו. דרך מגוון סיפורים אנושיים, מרתקים ונוגעים ללב, תגלו הסתרות באמצעים פיזיים, אנלוגיים, דיגיטליים ופסיכולוגיים ברבדים שונים. 

על עריכת הספר אמונים ליאור פיין ולילי שפי מבית העורכים שלקחו אוסף של סיפורים והפכו אותם ביד אומן לספר שאפילו בחלומותיי לא הצלחתי לדמיין. לא יכולתי לבקש עורכים טובים יותר ואני יודע בוודאות שבלעדיהם הספר לא היה יוצא אל האור.

הסתכלו ימינה, הסתכלו שמאלה. אחרי קריאת ספר זה העולם שסביבכם ייראה לכם שונה לחלוטין.

ד״ר גיל דוד

שתפו